Як змінити місце голосування або перевірити себе у списках виборців

Якщо у розпал літа в день виборів 21 липня ви не будете у своєму рідному місті чи селі, а поїдете у відпустку, то, за бажання, все одно маєте нагоду проголосувати.

Так само, як і на нещодавніх президентських перегонах, на дочасних виборах Верховної Ради у липні громадяни України мають право тимчасово змінити місце голосування.

Головна відмінність - після рішення ЦВК від 29 травня для зміни місця голосування потрібен тільки паспорт без жодних додаткових довідок.

Специфіка парламентських виборів полягає у тому, що люди голосують і за загальнонаціональний партійний список, і за конкретного кандидата у мажоритарному окрузі.

Але якщо ви змінили місце голосування на інший мажоритарний округ, то вам дадуть тільки один бюлетень з партійними списками. Голосувати за мажоритарника у "чужому" окрузі закон не дозволяє.

Проте, якщо ви зміните місце для голосування в межах свого "рідного" округу, то вам, таки, дадуть два бюлетені.

Як це зробити

На минулих президентських виборах 325 тисяч українців скористались правом змінити місце голосування. Експерти припускають, що сезон відпусток та відпочинку вплине на кількість охочих проголосувати.

Якщо у день виборів ви не будете там, де постійно мешкаєте, то можете досить швидко змінити місце голосування.

Питання зміни місця голосування, зокрема стосується багатотисячної армії студентів, які переважно голосують за місцем реєстрації в гуртожитках, і 21 липня навряд чи спеціально поїдуть у міста, де навчаються.

Таку ж процедуру мають пройти і тимчасові переселенці з Донбасу чи Криму, які голосуватимуть тільки за партійні списки.

Для зміни місця голосування потрібно до 15 липня включно прийти до найближчого до вас відділу ведення реєстру виборців.

Досвід показав, що чим ближче до дня виборів, тим довшими є черги у відділах реєстру.

Такі відділи є в кожному районі та місті України, а також у районах в містах. Переважно це приміщення у державних місцевих адміністраціях та виконкомах міських рад.

Є кілька варіантів для зміни місця голосування. Перший - звернутись до органу ведення реєстру за місцем реєстрації. Це зручно у разі, якщо ви живете там постійно, але у день виборів будете не вдома.

Інший варіант підійде тим, хто постійно живе не за місцем реєстрації. Тоді варто піти до найближчого органу ведення реєстру виборців, щоб проголосувати саме у цьому регіоні.

Якщо ви приїдете на відпочинок на морське узбережжя Азовського чи Чорного морів, або в Карпати до 15 липня, то можете змінити місце для голосування ще вдома, або ж звернутись до реєстру вже на відпочинку - в найближчому райцентрі.

Якщо ж ви поїдете у відпустку після 15 липня, то про зміну місця голосування треба подбати ще до від'їзду.

У відділі ведення реєстру ви маєте заповнити заяву, де вказати дільницю чи адресу, за якою бажаєте проголосувати.

Які документи мати

Для зміни місця голосування потрібно взяти паспорт громадянина України - у вигляді книжечки чи картки.

Також прийнятним є тимчасове посвідчення громадянина України.

Тимчасову зміну місця голосування після 29 травня 2019 року більше не потрібно обґрунтовувати додатковими довідками.

В результаті подання заяви на зміну виборчої адреси вам мають видати спеціальну довідку для голосування.

Але йти голосувати можна і без неї - ви все одно будете включені у список виборців і вас у ньому знайдуть за паспортними даними.

Військовослужбовці, як і раніше, голосуватимуть у своїх частинах чи за місцем проживання. Або можуть змінити місце голосування, якщо у день виборів будуть, до прикладу, в зоні проведення ООС.

Як проголосувати за кордоном

Українці, які постійно живуть за кордоном чи планують туди поїхати у день виборів, також можуть проголосувати.

Виборчі дільниці відкриваються у приміщеннях українських посольств та консульств.

З переліком та адресами виборчих дільниць за кордоном можна ознайомитись на сайті МЗС України.

До списків виборців на закордонних дільницях автоматично потрапляють громадяни України, які стали на консульський облік.

Якщо на обліку ви не стоїте, але постійно там живете і проголосувати хочете, то маєте прийти до дипломатичної установи і написати заяву про зміну місця голосування.

Така сама процедура - якщо ви живете за кордоном в одній країні, а в день виборів будете в іншій.

Якщо ж людина постійно живе в Україні, але у день виборів буде за кордоном, то може піти у відділ ведення реєстру виборців за місцем реєстрації і змінити місце голосування, вказавши, в якій країні і на якій дільниці планує голосувати.

Громадяни України, які стоять на консульському обліку за кордоном, але у день виборів повернуться додому, також можуть змінити місце голосування за стандартною процедурою: або подати заяву в дипломатичну установу, або у відділ ведення реєстру там, де планують голосувати в Україні.

Як перевірити себе у списку виборців

 

В мережі Інтернет на сайті Державного реєстру виборців є спеціальний розділ де кожен може знайти власну виборчу дільницю й уточнити, чи включений до списку.

У пункті "Пошук дільниці" можна вказати точну адресу проживання і отримати повні дані про виборчу дільницю, де ви будете голосувати, а також точну адресу вашого відділу ведення реєстру виборців.

На цій же сторінці у пункті "Перевірка включення" можна швидко подивитись, чи є ваше ім'я у списку виборців. Для цього треба вказати своє ім'я та місце проживання.

Після 10 липня 2019 року у приміщенні кожної виборчої дільниці можна буде ознайомитися із попереднім списком виборців у звичайній паперовій формі, перевіривши своє включення, або включення інших осіб.

Адреса та контактна інформація

Відділ ведення Державного реєстру виборців апарату
Іршавської районної державної адміністрації

90100, Закарпатська обл., м. Іршава, пл. Народна, 3, каб. № 50

телефон: 2-35-33

Графік роботи:    з понеділка по четвер: 8.00–17.00

у п’ятницю: 8.00–15.45

обідня перерва: 12.00–12.45

 

 

Остання зміна сторінки: 13-06-2019 15:11